poniedziałek, 11 stycznia 2016

5 Types Of People Visiting A Museum

NEW Jest zapewne tysiąc powodów, dla których omijasz muzeum szerokim łukiem. Wydaje Ci się to niepotrzebne, nudne  albo po prostu drogie. Jeśli jednak zdarza Ci się tam chadzać, to zapewne jesteś jednym z pięciu typów odwiedzających, którym? There are thousand reasons why you probably don't visit any museum. It may seem for you unnecessary, boring or just expensive. However, If you happen to go there, you will be for sure one of the five types of visitors. The question is which one? 

1. Odkrywca
Jesteś ciekawski. Odwiedzasz muzeum, bo Cię to interesuje. Może i nie zawsze znasz się na sztuce, ale niewątpliwie ją lubisz i doceniasz. Nie idziesz tam po konkretną wiedzę, ekscytuje Cię sama myśl o nauce czegoś nowego.

2. Moderator
Jeżeli znalazłeś się w muzeum to pewnie  dlatego, że ktoś akurat Cię odwiedza i musisz mu zorganizować czas. Zdajesz sobie sprawę, że bywać wypada, jednak  zwiedzanie w pojedynkę to żadna frajda. 

3. Poszukiwacz Wrażeń
Masz listę rzeczy, które warto obejrzeć i doświadczyć będąc w danym mieście. Zdarzy się, że to właśnie muzeum zaoferuje Tobie jedno z wielkich dzieł sztuki, które trzeba zobaczyć przed śmiercią.

4.Profesjonalista/ Hobbysta
Sztuka jest tym czym się zajmujesz. Jesteś nauczycielem, artystą, krytykiem itp. Muzeum jest nieodzowną częścią Twojej pracy.

5. Ładowacz Baterii 
Wybierasz się sam. Taka podróż jest dla Ciebie odskocznią od szarej rzeczywistość. Możesz nareszcie się zresetować i spokojnie naładować baterię na resztę ciężkiego życia.

Czy któryś z motywów jest Ci szczególnie bliski, a może są inne powody Twojego bywania lub niebywania w muzeum? 1. Explorer 
You are very curious. You visit museum because it's interesting. Perhaps you are not an expert but you like and appreciate art. You are not looking for particular knowledge you go there to experience something new.

2. Facilitator
You go there because of someone else. Your friend is probably visiting you in town and a museum is the best idea to fill the day, but going there alone is no fun.  


3. Experience Seeker 
You have your own checklist of things that are worth seeing and experiencing in a given place. Sometimes it happens to be a piece of art that you should see before you die. 


4. Professional/Hobbiest
You work with art on a daily basics. You can be e a teacher, or an artist. It's part of your everyday job.

5. Recharges  
You go to the museum alone, basically to get away from the reality. Only there you have a chance to recharge your batteries for the rest of your hard life.
 
Are you familiar with any of these motives? Maybe you know other reasons for visiting or not visiting a museum?(source:http://blogs.walkerart.org/ecp/2010/01/19/why-do-we-go-to-museums)

10 komentarzy:

 1. typ 1 i 3 to zdecydowanie ja! fajnie jest zobaczyć tyle rzeczy z przeszłości w jednym miejscu, może nie każde zachwycają, ale na pewno skłaniają do refleksji o historii. mnie przyciąga również architektura budynku, więc zwiedzając staram się "ogarnąć" wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie nr 1. Chociaż jak idę to prędzej do jakiejś galerii sztuki czy coś w tym stylu. :) I czasem serio trafiają się fajne wystawy, które nawet taki szarak może zrozumieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie nr 1. Chociaż jak idę to prędzej do jakiejś galerii sztuki czy coś w tym stylu. :) I czasem serio trafiają się fajne wystawy, które nawet taki szarak może zrozumieć.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja wszystkie 5 przerobiłam. krytykiem zawodowym nie jestem, ale pisałam kiedyś pracę o motywach huculskich w malarstwie, więc trzeba było się pofatygować, żeby nie było, że tylko z albumów czerpię wiedzę ;)
  ogólnie lubię, tak jak i teatr i filharmonię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety byłem bardzo często moderatorem, ale spodobał mi się ten styl spędzania czasu :)

   Usuń
 5. Co do muzeum, to wszystko zależy od jego typu. Niektóre odwiedzam z ciekawością, a inne omijam szerokim łukiem ;) Muzeum techniki może być dość ciekawym miejscem, ale już muzeum sztuki współczesnej bym odpuściła :D Odnosząc się do Twoich typów, to na pewno 1 i 3 pasują, czyli odkrywca i poszukiwacz wrażeń, choć z naciskiem na 3. No i niedługo pewnie dojdzie 4, jak już zacznę pracę w zawodzie i będę się 'znęcać' nad uczniami, prowadząc ich do muzeum matematycznego, czy czegoś w ten deseń :D Oj nie będą się ze mną nudzić ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. 1 - 3 -5 to jest co u mnie funkconuje. lubie zwiedzać, poznawać, obcować ze sztuką!

  OdpowiedzUsuń
 7. 1,3,4 i 5 to taki mój mix. Bardzo lubię muzea, zwłaszcza te w których są obrazy. Miałam w szkole podstawowej cudowną panią od plastyki i to ona zaraziła mnie tą miłością to malarstwa

  OdpowiedzUsuń
 8. chyba zapomniałeś o typie który sam reprezentujesz.

  OdpowiedzUsuń

Zobacz również

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...