sobota, 26 listopada 2016

Nieetyczna ZARA i Etyczny H&M

NEW Międzynarodowa organizacja Oxfam, która zajmuje się zwalczaniem głodu na świecie, opublikowała właśnie coroczną listę etycznych i nieetycznych marek. W zestawieniu znalazły się dwie moje ulubione, ale problem w tym, że na przeciwległych krańcach.


The international organization Oxfam (focused on the allevation of poverty) has just published its annual list of ethical and unethical fashion brands. I've have found out that two of my favorite appeared on the list but at opposite ends. 

Oxfam jest pomysłodawcą kampanii „Make Trade Fair”, która promuje sprawiedliwy handel i zwraca uwagę na to, gdzie produkowane są ubrania dla danej sieci. O ile H&M może dumnie świecić przykładem marki transparentnej, to ZARA powinna się skulić ze wstydu. Pod uwagę brane są: ekologiczność ubrań, źródło pozyskiwania materiałów, wpływ produkcji odzieży na środowisko i warunki w miejscu pracy. Zagadką nadal pozostaje to, gdzie ZARA produkuje swoje ubrania oraz jak traktuje pracowników. Inditex zasłania się obawą o kradzież projektów, ale trudno mi uwierzyć, że ktoś czyha na ich pomysły, które same są już zarżnięte z wybiegów marek premium. A czy Ty jesteś świadomym konsumentem? Oto kilka rad jak się nim stać i zadbać troszkę o środowisk:

# kupuj w secondhandach.

# zainwestuj w kilka droższych, ale dobrych jakościowo rzeczy.

# zadbaj o swoje ubrania tak, aby posłużyły Ci dłużej niż jeden sezon.

# spróbuj przerobić ciuch nim zdecydujesz się go wyrzucić. 

XXO


Oxfam created "Make Trade Fair" campaign which promotes fair trade and points out where the clothes are produced, While H&M may be proud of its transparency, ZARA should be ashamed. The campaign takes into account: if the clothes are ecologic, the source of materials, the impact of clothing production on the environment and workplace conditions. It's sill a mystery where Zara produces clothes and how it treats its employees. The brand explains that they don't want their designs to be stolen but it's hard to believe that somebody would like to copy something that was already ripped of straight from the runaways of premium brands. Are you an aware consumer? Here are some tips on how to become one and take care of the environment.

# buy in second hands.

# invest in more expensive but high quality clothes. 

# Take care of your clothes so they will last longer than just one season. 

# Try to reuse you clothes before you decide to throw them out. 

XXO

37 komentarzy:

 1. Oglądałam niedawno film o warunkach pracy dla koncernów odzieżowych. Szkoda, że nie mam już linka, ale był to film z telewizji Planete. Toksyczne barwniki - używane zarówno przez Zarę i H&M - zaskoczyło mnie to, bo lubię H&M i zdarza mi się tam kupować, czyli inne informacje.
  Second handy lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No proszę, a to niespodzianka... Dobrze, że są takie inicjatywy, które zwiększają świadomość konsumentów.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja ZARA w ogóle nie lubię. Owszem ciuchy mają piękne ale jak wchodzę tam i próbuje coś dla siebie znaleźć to zawsze kończy się pustymi rękoma. A do H&M wybieram się dziś :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam często wszystko ładnie wygląda jedynie na wieszakach xD

   Usuń
 4. Ja jakoś zary za bardzo nie lubię :) Od lat zawsze wybieram H&M ale kupować w ciuchlandach uwielbiam :D

  OdpowiedzUsuń
 5. o kurczę nawte nie wiedziałam że jest taka lista, ciekawa jestem gdzie znjaduję się sklep w którym rpacuje - Original marines ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. mnie jakoś zara do siebie nie przekonuje. Ich rzeczy mam jedynie z lumpeksów, gdzie najczęściej kupuję - jest o wiele taniej i można znaleźć świetne perełki. A ja nie lubię przepłacać jeśli chodzi o ciuchy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobre rady. Ja szczególnie mam zastrzeżenia do spodni z Zary.Styl ubrań mają fajny ale jakość nie specjalną;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc to dla mnie H&M ma bardzo niską jakość ubrań, niestety porównywalną z Primark ale te dwie sieciówki różni jeden czynnik - kilkakrotnie niższe ceny w Primark więc jak coś ma być na jeden sezon to Primark jest ok a kasa w kieszeni. W ZARA bywa ciężko coś fajnego znaleźć, a ceny... cóż, odnoszę wrażenie, że na Wyspach jest taniej niż w Polsce i jedyną przeszkodą jest źle leżący fason lub rozmiar, ale nie cena czy jakość (w ok. 85% przypadków). Wracając jednak do porównania ZARA vs. H&M - co do cen w UK, ciekawostka - ceny bardzo zbliżone, nieodczuwalne... Więc wybierając z tych dwóch marek, oczywiście ZARA. Ale daj znać, jak w Polsce otworzą DEBENHAMS, bo tam jest prawdziwa jakość (jeszcze nie Armani ale blisko) za ceny jak z ZARA i naprawdę dobrze wyglądające :) A póki co, zachęcam do kupowania ubrań tej marki online :) Pozdrówki Kristof

   Usuń
 8. Kiedyś często chodziłam do second-handów, chyba muszę znów się do jakiegoś wybrać - można tam znaleźć istne perełki ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię H&M, cieszy mnie, że tak dobrze wypadł. :) W Zarze nigdy nie mogę znaleźć nic dla siebie - i wygląda na to, że właściwie dobrze, że tak jest. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja do Zary praktycznie nie wchodzę, za to w H&M kupuję bardzo często.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja ostatnio to ani Zary, ani H&M nie lubię. Jakoś mnie ta powtarzalność ubrań denerwuje... Dla mnie te wszystkie sieciówki to jedno i to samo. Nie dziwię się, że Zara wypadła kiepsko, szczególnie po tej ostatniej aferze z zaszytą zdechłą myszą (czy szczurem) w szwie ubrania...

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo zainteresował mnie twój blog. Fajnie się czyta posty :)

  zazul.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. H&M w ciągu ostatnich lat bardzo poprawił swoją politykę ekologiczną i odnoszącą się do praw pracowniczych, aczkolwiek wciąż nie mogę uznać tej marki za sprawiedliwą - musiałaby wycofać całą produkcję z Azji, na co się nie zapowiada.

  Skoro zainteresował Cię temat sprawiedliwego handlu, powinna spodobać Ci się twórczość Naomi Klein.

  Ubrania z sieciowek rzadko są produkowane zgodnie z zasadami Fair Trade.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja to się bardziej właśnie w secondhandach obracam, bo boli mnie strasznie wydawanie pieniędzy w sieciówkach :)

  OdpowiedzUsuń
 15. I tak za bardzo Zary nie lubię :)
  Mój Blog

  OdpowiedzUsuń
 16. No i tutaj dla mnie wielkie zaskoczenie!

  OdpowiedzUsuń
 17. dla mnie secondhandy to najlepsze miejsca pod słoncem! mimo, że czasem zajrzę do sieciówek to największe perełki mam własnie z secondhandów! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Lubię Zarę ale te wszystkie fakty zniechęcają, H&M najlepszy! A second-handy uwielbiam :D

  OdpowiedzUsuń
 19. muscle groups. ladies merely do no longer have loads testosterone of their bodies to accomplish huge muscular masses and as a result a session towards the health club http://musclegainfast.com/muscle-science/

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja zrezygnowałam z zary po tym jak kopiowali projekty i grafiki mało znanych artystów. H&M uwielbiam. Lumpeksy też ,ale nie mam zazwyczaj na nie czasu.

  OdpowiedzUsuń

Zobacz również

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...